Je tady dýňová sezóna a spoustu způsobů jak tuto vykutálenou zeleninu zpracovat a pochutnat si na ní. Dýně jako taková pochází z Ameriky a vykopávky dokazují, že ji lidé využívali už 7500 let před naším letopočtem. I staří Egypťané, Řekové, Římané a mnohé asijské národy tehdy pěstovali tykvovité rostliny.
Pěstování se rozšířilo zejména po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, který kromě tabáku a bavlny přivezl také tykve. Domorodí američané prý tykve napřed opekli na ohni a poté ji konzumovali. Jedním ze způsobů, jak dýni připravovali kolonisté, byla dnešní obdoba koláče. Odřízli horní část dýně, vydlabali dužinu a naplnili ji směsí koření, mléka a medu.
Dýně byla ve své době brána také jako platidlo. Sloužila při obchodování s Benátčany a Maďary.
Dýně jako taková je skvělá pro náš organismus. Obsahuje až 90 % vody a relativně málo sacharidů. Navíc je bohatá na draslík, železo, sodík či železo. Podporuje trávení a posiluje imunitní systém. To se v podzimním sychravém počasí náramně hodí. Snižuje hladinu tuků v krvi, ulevuje při chorobách ledvin, regeneruje tělesné buňky a pomáhá při revmatismu.
Co budeme potřebovat?
- 1 kg dýně
- 1 ks cibule
- 1 l kuřecího nebo zeleninového vývaru
- olej
- sůl
Jak na přípravu?
Pokud se vám sbíhají sliny, můžete si rovnou vybrat ze dvou způsobů přípravy.
První způsob
Zde budeme navíc potřebovat:
- mletý černý pepř
- sladká smetana
- kari koření
- bazalka
- kyselá smetana
- pažitka
- bazalka
Oloupanou cibuli si nakrájíme na kostičky a osmahneme dozlatova na oleji. Dýni si oloupeme, vydlabeme a nakrájíme na kostičky. Ty následně přidáme k cibuli. Vše zalijeme kuřecím či zeleninovým vývarem.
Necháme 20 minut povařit, dokud dýně nezměkne. Po uvaření směs odstavíme a necháme vychladnout. Jakmile je polévka chladná, tak ji rozmixujeme. Vše dochutíme pepřem, solí, kari kořením a sladkou smetanou.
Polévku dáme opět na mírný plamen a ještě chviličku povaříme. Výbornou polévku můžeme podávat se lžičkou kyselé smetany a dozdobíme pažitkou a bazalkou.
Pokud chcete využít také dýňová semínka, můžete je očistit a na sucho opražit. Následně je nasekejte a přidejte k polévce. A skvělá bašta, která zahřeje bříško, je na světě. Dobrou chuť!
Druhý způsob
Zde budeme navíc potřebovat:
- kari pastu
- 400 ml kokosového mléka nebo kokosové smetany
Troubu předehřejeme na 220 stupňů. Z dýně vydlabeme měkkou dužinu se semínky a oloupeme ji. Očištěnou dýni nakrájíme asi na 1 centimetr silné plátky, promícháme s 1 lžící oleje a ½ lžičkou soli a vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem. Dbáme na to, aby se plátky dýně nepřekrývaly a ležely jen na jedné straně. Vložíme do vyhřáté trouby a pečeme asi 30 minut, dokud nebude dýně krásně měkká.
Oloupeme si cibuli a nakrájíme na jemno a ve středně větším hrnci ji na oleji necháme 2-3 minuty měknout a zesklovatět. Občas ji promícháme a hlídáme, aby cibule nezačala hnědnout. K cibuli přidáme kari pastu, minutku promícháme a následně zalijeme kokosovým mlékem a vývarem. Zvolna pak přivedeme k varu.
Upečenou horkou dýni přesuneme z plechu do hrnce k polévkovému základu. Není potřeba ji nijak krájet či kouskovat. Polévku vaříme zvolna nezakrytou 15 minut. Na závěr polévku rozmixujeme a dosolíme dle chuti. A máme hotovo. Příjemné mlsání!