Kdo miluje českou klasickou kuchyň, ten si vždy na plněných bramborových knedlících pochutná. Náplň může být různorodá – uzené maso, mleté maso, obyčejný salám nebo anglická slanina.
Vegetariánské verze také existují, takže špenát nebo ricotta jsou rovněž fajn. A kdo má rád sladké, pak se může vyřádit s různým druhem ovoce, zavařenin a povidel.
My si dnes připravíme chlapskou variantu – bramborové knedlíky s uzeným masem a se zelím.
Pokud se vám nechce vařit brambory den předem, nechat je chladnout, pak strouhat a vyrábět těsto ručně, použijte Směs na bramborové knedlíky.
Co budeme potřebovat?
- 700 g vařených vychladlých brambor
- 250 g hrubé mouky
- 2 vejce
- lžičku soli
- lžíci cukru
- pepř
- kmín
- 350 g uzeného, případně nějaké uzeniny
- 150 g anglické slaniny
- 2 cibule
- 500 g sterilovaného zelí
- 2 lžíce sádla
Postup
Dejte zelí do kastrolu na trochu rozehřátého sádla a nechte pod pokličkou dusit.
Do druhého hrnce dejte sádlo, rozehřejte, nakrájejte obě cibule najemno a dejte smažit do rozehřátého sádla.
Také uzené maso nakrájejte na menší kousky a dejte smažit spolu s cibulí. Přidejte pepř a kmín podle chuti.
Předem uvařené a vychladlé brambory nastrouhejte nahrubo, přidejte mouku, vejce, sůl a dobře propracujte. Vznikne tužší těsto. Je opravdu důležité, aby byly brambory úplně vystydlé, takže je lepší vařit je den předem. Vařte je ve slupce a loupejte až druhý den po vychladnutí – půjde to lépe.
- TIP: Zejména ti, kdo nemají tolik času, ocení již připravenou Směs na bramborové knedlíky, do které jen stačí přidat vodu podle návodu, řádně promíchat a hned můžeme používat. A jelikož směs obsahuje jen to, co je v našem receptu, nemusíte se bát o kvalitu.
Mezi tím se již dosmažila směs uzeného a cibule, takže ji odstavte a nechte zchladnout. Je opět důležité, aby směs opravdu vychladla, aby ztuhlo sádlo ve směsi. Jinak by se vám nepovedlo do knedlíků směs vložit a mohly by se rozpadat.
- TIP: Pokud chcete, aby směs vystydla dříve, přendejte ji do jiného kastrolu a ten ponořte do studené vody. Určitě směs nenechávejte chladnout v hrnci, ve kterém se smažila – hrnec je horký celkem dlouho a směs pak stále ohřívá.
Zatímco směs chladne, vytvarujte z těsta váleček, ze kterého nakrájejte stejně velké plátky. Z nich vytvarujte placičky, do kterých pak vkládejte náplň. Množství těsta stačí na cca 20 knedlíků.
- TIP: Nejprve naložte směs na všechny placičky a nebalte je postupně. Mohlo by se stát, že vám na posledních pár knedlíků žádná náplň nezbyde. Pokud náplň nejprve spravedlivě rozdělíte do všech knedlíků, bude vše v pořádku. Když náhodou nezbyde, půjčíte si trochu z už rozděleného množství a je to. Na druhou stranu nevadí, když vám trocha směsi zůstane - knedlíky s ní můžete posypat až na talíři.
Knedlíky v dlani sbalte, slepte okraje a můžete trochu „poválet“, aby byl knedlík dokonalý.
Knedlíky vkládejte do osolené vroucí vody a vařte asi 15 minut. Voda by se měla vařit, ale ne moc prudce, aby se knedlíky nerozbily. Že jsou hotové, poznáte podle toho, že vyplavou na hladinu.
Nezapomeňte na zelí – v průběhu práce jej párkrát promíchejte. Před dokončením můžete přidat lžíci cukru, trochu soli a na zahuštění rozmíchejte lžíci hladké mouky ve sklenici vody, vlijte do zelí a nechte ještě chvíli provařit.
Na ozdobení můžete osmažit pár plátků anglické slaniny. Buď celé, nebo pokrájené na kousky. Kdo má rád cibuli, může si knedlíky posypat i smaženou cibulkou.
- TIP: Nikdy nevkládejte knedlíky do vody, která se nevaří! Pozor: bramborové knedlíky se při delším vaření rozpadnou a stane se z nich kaše. Jakmile tedy vyplavou, nenechávejte je už dlouho vařit. A toho sádla se nebojte. Tematicky k tomuto jídlu prostě patří, a navíc tam má ještě funkci pojiva. S běžným olejem to fungovat nebude. A snad nikoho nenapadne smažit uzené maso či anglickou slaninu na olivovém či jiném ušlechtilém oleji ????
Přejeme dobrou chuť.