Máte rádi luštěniny, ale unavuje vás dlouhá příprava s namáčením den předem? A předvařené polotovary? To není ono. A už jste objevili červenou čočku? Tu není nutné nijak předem připravovat.
Připravte si
- 3 lžíce olivového oleje
- 1 cibuli
- 2 mrkve
- 1 lžičku červené mleté papriky
- 1 lžičku kmínu
- 2 lžíce rajčatového prášku
- 1/4 lžičky sušených chilli papriček
- 1/2 lžičky soli
- 1 šálek červené čočky
- 6 šálků zeleninového vývaru (nebo vody)
- 1 polévkovou lžíci máty
- 1 polévkovou lžíci koření Sumak
- 1 citron
Jak na to
V první řadě se seznamte s kořením Sumak. Jde o tmavě červený prášek kyselé chuti z umletých plodových palic škumpy koželužské. Škumpa roste planě právě v Turecku. Také se mu říká sumach, sumak, sumac, či sumaq. Autentickou chuť docílíte právě jeho použitím. Nicméně polévka bude dobrá i pokud toto trochu exotické koření neseženete.
Jde o polévku, takže postup bude jednoduchý i přes množství ingrediencí.
Zahřejte olej ve velkém hrnci a nechte zpěnit cibulku. Přihoďte nadrobno nakrájenou mrkev. Nechte na mírném plameni, až dokud cibulka nezíská zlatou barvu. Asi 5 minut.
Vmíchejte papriku, chilli papričky, kmín, rajčatový prášek a sůl. Zakryjte a vařte dalších 5 až 7 minut.
Čočku propláchněte ve studené vodě a přidejte ji do hrnce. Vše promíchejte, aby se rajčata, koření a čočka důkladně spojily. Přidejte vývar, přikryjte a vařte, dokud nebude vše velmi jemné, asi 30 až 40 minut.
Použijte ponorný mixér a rozmixujte polévku do hladkého pyré. Tento krok přeskočte, pokud dáváte přednost robustní polévce. Rozdrťte sušené lístky máty do polévky.
Míchejte a vařte další 2 až 3 minuty. Sundejte z plotny a vmíchejte polovinu Sumaku. Zbytek Sumaku nechte na posypání polévky už nalité v talíři či misce. Polévku podávejte s citronovými klíny a / nebo s pár kapkami citronové šťávy.
Dobrou chuť.