Boršč je lahodná řepová polévka. A i když ji máme spojenou hlavně s Ruskem, pochází z Ukrajiny. Jak to, že tento podzimní elixír pro imunitu představuje jablko sváru vhozené mezi národy východní Evropy? Jak se připravoval v minulosti a jak si ho můžete uvařit dnes? Podívali jsme se mu na zoubek.
Příběh boršče
Že jídlo spojuje, v případě boršče příliš neplatí. V mysli byste si ho nejspíše zařadili mezi typické ruské pokrmy. To je ale chyba, jež se minulý rok vymstila i ruskému ministerstvu zahraničí, které se tuto polévku pokusilo znárodnit. Podle historiků totiž u jejích počátků skutečně stojíí překvapivě Ukrajina. Problém spočívá v tom, že na východě se státní hranice v minulosti dost často měnily a s nimi cestovala i gastronomie. „Přihřívat si svou polívčičku” se v případě boršče proto snaží i ostatní přilehlé státy, jako například Polsko.
Zajímavou roli sehrál boršč během vzniku Sovětského svazu. V roce 1905 totiž odstartoval počátky o 12 let pozdější revoluce. A to na bitevním křižníku Potěmkin, kde byl pro námořníky odporný boršč ze zkaženého masa, v němž plavali červi, poslední kapkou. Rusové si polévku dokonce vyvezli do kosmu, kde ji z tuby ve stavu beztíže pocucávali kosmonauti.
Původní recept
Jen málokdo dnes ví, že tajemství pravého venkovského ukrajinského boršče se skrývá v rostlině, kterou byste našli i za humny na louce.
Nezbytnou ingrediencí byl z historického pohledu bolševník obecný. Pozor, nikoliv však bolševník velkolepý, který u nás také najdete, ale je jedovatý. Rostlina se nechala několik dní fermentovat, díky čemuž získala konzistenci podobnou kyselému zelí a pivu. Právě po ní se polévka také jmenuje - říká se jí totiž borščevník.
Dnes jsou s borščem nerozlučně spjaty zejména základní suroviny jako červená řepa, kvas, zelí a maso - klasicky hovězí. Jak to tak ale bývá s ikonickými jídly, fíglů na správnou přípravu existují stovky. A co region, to jiný postup.
Podzimní elixír
Základním stavebním kamenem, který polévce dodává její nádherně sytou barvu, je červená řepa. V chladných dnech oceníte, že pozitivně ovlivňuje imunitu. Navíc snižuje hladinu cholesterolu a blahodárně působí na kardiovaskulární systém. Najdete v ní ale také vitamin C, B, hořčík a draslík. Tyto látky pomáhají například se správným vývojem dítěte během těhotenství, lidem s astmatem a zlepšují kondici svalů a nervů. Tak pojďme k plotnám!
Boršč
Co budeme potřebovat?
- 500 g hovězího masa
- 1 mrkev
- ½ celeru
- 1 petržel
- 2 červené řepy
- rajčatový protlak
- 3 brambory
- 150 g bílého zelí
- 2 rajčata
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 4 bobkové listy
- mletá sladká paprika
- 100 g špeku
- ocet
- sůl
- pepř
- kopr
- 180 g zakysané smetany
Jak na přípravu?
- Do velkého hrnce dejte cca 2,5 l studené vody, vložte omyté maso, pepř, bobkový list a sůl a přiveďte k varu. Poté na mírném plameni povařte, dokud maso nezměkne (asi 2 hodiny). Průběžně sbírejte pěnu, která se utvoří na hladině. Pak vývar přeceďte a oberte maso.
- Oloupejte cibuli a nakrájejte ji na drobno. Mrkev, celer, petržel, rajčata a brambory očistěte a nakrájejte na kostičky. Stejně tak připravte na menší kousky špek a na pánvi ho osmažte dozlatova. Poté, co pustí tuk, přidejte do pánve všechnu připravenou zeleninu kromě brambor a restuje zhruba 10 minut. Zalijte rajčatovým protlakem a dochuťte sladkou paprikou a koprem.
- Oloupejte a nakrájejte červenou řepu a přidejte ji spolu s orestovanou zeleninou, brambory a zelím do vývaru. Vařte přibližně 30 minut, dokud brambory a řepa nezměknou a všechny chutě se nepropojí.
- Dochuťte podle potřeby solí, pepřem nebo octem. Podávejte s kopečkem zakysané smetany.
Skvěle chutná samostatně nebo s chlebem na přikusování!
Dobrou chuť!