Závin s bylinkovými bramborami

Českou kuchyni si bez závinu nebo také štrůdlu dnes už nedokážeme představit. Může mít mnoho podob, od neodmyslitelné klasiky s jablky, až po ty s mákem, tvarohem či špenátem. Mnohé by mohlo napadnout, že závin je ryze česká pochutina, ale nárokují si ho i jiné národy. A to konkrétně naši jižní sousedé z Rakouska.  

zavin_s_bylinkami_4


První recept na štrůdl je dochován z roku 1697 z Rakouska-Uherska. Ale není to tak jednoduché. Úplně první podobu získal závin v Turecku, poté v Maďarsku, a až následně v Rakousku získal podobu, jakou známe dnes.

 
zavin_s_bylinkami_2
Kynuté nebo listové těsto? 

Jsou kuchaři a kuchařky, kteří závin připravují výhradně z kynutého těsta. Naproti tomu jsou tací, kteří zase nedají dopustit na listové těsto. Ani jedna z variant není špatná. Mnoho tradičních receptů mluví hlavně o listovém těstu, ale mnoho Rakušanů používá těsto kynuté. Pokud se tedy nemůžete rozhodnout, zvolte takové těsto, se kterým se vám lépe pracuje. 

Pojďme se společně podívat na trošku jiný druh závinu, a to konkrétně s bylinkovými bramborami. A jak vlastně na něj?

 

Co budeme potřebovat?

Těsto

  • 1 bal listového těsta
  • 1 ks vejce
  • bylinky 


Náplň

 

Tipy

Těsto

Na uvedené množství náplně použijte buď 275g plát, nebo 500g balení nevyváleného těsta. Těsto vyvalujte na pomoučněném válu. Použijte co nejčerstvější těsto, protože čím je starší, tím více se při práci lepí a trhá. Před zpracováním těsto uchovávejte v chladu. Teplé se bude lepit a roztékat, takže se vám s ním bude špatně pracovat. Listové těsto patří vždycky do pečlivě vyhřáté trouby, aby vám pěkně vyběhlo.
 

Náplň 

Náplň by měla být tepelně zpracovaná, aby se všechny chutě pěkně propojily. Na těsto ji ale nanášejte vždy vychlazenou, protože teplá by způsobila roztékání těsta. 

 

Jak můžeme závin zabalit? zavin_s_bylinkami_3

Roláda - Na plát rozetřete rovnoměrnou vrstvu náplně a zarolujete. Takto zabalený závin můžete péct spojem nahoru nebo dolů.

Klasika - Na střed těsta nanesete podélný pruh náplně a následně přes něj přeložíte těsto z každé strany. Spoje pak opatrně přitisknete k sobě.

S vynechaným středem - Náplň rozprostřete do širokého pruhu podélně na střed a překryjte jí těstem jen částečně, aby byla uprostřed vidět. Tento způsob se hodí u náplně, která hezky vypadá.

Se zpevňujícím mezipatrem - Na střed plátu dejte polovinu náplně, přetáhněte částí volného těsta, utáhněte a zastrčte pod náplň. Nahoru rozprostřete druhou polovinu náplně, přeložte, utáhněte a zasuňte dolů.

 

Postup

  1. Troubu si předehřejte na 180 °C.

  2. Pro náplň v pánvi na másle dozlatova opečte najemno nakrájenou šalotku. Přidejte česnek, tymián, minutu míchejte, a poté nechte zchladnout. 

  3. Vychlazenou směs z pánve smíchejte v misce se zakysanou smetanou, bylinkami a muškátovým oříškem. Osolte a opepřete. Následně zlehka vpracujte na tenké plátky nakrájené brambory. Brambory by měly být poloměkké, aby se plátky ve směsi pěkně obalily, ale nerozmačkaly.

  4. Z delší strany plátu odkrojte dva přibližně 1 cm široké proužky, kterými na závěr závin ozdobíte. Náplň zabalte se zpevňujícím mezipatrem. Na střed plátu dejte pruh z poloviny náplně tak, aby tvořil zhruba třetinu šířky.

  5. Potom jednu třetinu volného těsta překryjte přes náplň, nahoru rozprostřete druhou polovinu náplně, přeložte, utáhněte a zasuňte dolů. Pak opatrně přeneste na plech vyložený pečicím papírem, po obvodu ozdobte odloženými proužky těsta stočenými do vlnovky. 


Potřete vejcem, opepřete a pečte 20 minut dozlatova. Před podáváním můžete ozdobit nasekanými čerstvými bylinkami.