Doma v kuchyni je máme připravené všichni. Ale jak bylinky správně kombinovat, abychom jejich chuťový potenciál využili v jídle na maximum? Nemusí to být tak lehké, jak se na první pohled zdá. I obyčejné bylinky totiž mohou být kamenem úrazu výsledného pokrmu. Navíc to, jak s nimi zacházíte, prozradí spoustu o vašich kuchařských schopnostech i znalostech. Pojďte s námi nakouknout pod pokličku těch nejznámějších bylinkových směsí!
Tajemná síla bylinek
Bylinky mají v kuchyni velmi široké využití, protože dokáží zajistit nejen lepší chuť, ale i výraznější aroma. Jsou součástí různých marinád, zvýrazníte s nimi polévky a omáčky či oživíte saláty a dipy. Původně si jich ale naši předci vážili díky řadě léčebných účelů.
Třeba indická kuchyně, vycházející z ajurvédské medicíny, se bylinkami snaží navodit pocit tělesného i duševního zdraví. Z českých pohádek zase známe postavy zázračných babiček bylinářek, které s pomocí pár usušených svazků najdou řešení každého neduhu. Není divu, že bylinky si prorazily cestu i do řady pověstí. Lidé věřili, že snítky pažitky zavěšené v domě mohou odehnat zlo a nemoci. Fenykl měl zase sloužit k odhánění čarodějnic a byl také jednou z přísad v nápojích lásky.
Nejsou to však jen domnělé tajuplné schopnosti. V minulosti se díky silicím a dalším látkám, které prodlužují trvanlivost, používaly ke konzervaci potravin. A proč bylinky jíst? Asi nejvýznamnějším přínosem je, že nám pomáhají zpracovat tučnější a hůře stravitelné pokrmy jako například vepřové maso nebo kysané zelí. A malý bonus? Každý, kdo s nimi umí zacházet, se cítí jako cestovatel po chutích a vůních celého světa!
Jak s bylinkami čarovat v kuchyni
S bylinkami je to v pokrmech jako s láskou. Neměli byste s nimi šetřit, ale pokud jich přidáte až moc, zbyde vám jen hořko v ústech. Obecně se používají k tomu, aby dodaly jídlu vůni a příchuť spíše než hlavní chuť. Pouze mísení podložené znalostmi a zkušenostmi vede k nezapomenutelným gurmánským zážitkům. Jinak byste mohli výsledek nejen pokazit, ale účinky chutí některých bylinek ve směsích navzájem vyrušit.
Bylinek najdeme na celém světě nepřeberné množství. Regionálně se ale prosadily vždy tradiční kombinace s využitím místních přísad. Stejný trend vidíme i v současné gastronomii. V restauracích často sázejí na lokálnost a sezónnost. Každá země a oblast si začíná uvědomovat jedinečnost svých specialit a léty prověřených zkušeností.
Můžeme tedy říct, že tradiční využití bylinek přetrvává. A bylinky, které máme ve spíží my, měly nejspíše i naše babičky. Co se mění jsou ale pokrmy, ve kterých se používají, a pak také kombinace. Patříte-li ve vaření s bylinkami k nováčkům, začněte klasickými recepty. Experimentujte až poté, co odhadnete, jak směs ovlivní výslednou chuť. Pojďme se podívat na některé z nich.
Bouquet garni
Chuťově rozkvést jídlo vám pomůže tzv. bouquet garni. V překladu doslova zdobená kytice. Voní stejně omamně jako bylinková zahrádka, a pokud ho použijete, propůjčí vám nonšalanci francouzského šéfkuchaře. Je to malý svazek bylinek svázaných provázkem nebo (v sušené podobě) zabalených do mušelínu. Traduje se, že v minulosti kuchaři místo provázku používali kousky slaniny. I to zní lahodně!
Bouquet garni použijete k ochucení pomalu vařených pokrmů. Před podáváním se vyndává. Protikladem k jednoduchosti a eleganci je ale několik jeho variant. Názor se liší kuchař od kuchaře. Základní verze obsahuje bobkový list, dvě až tři snítky petržele a dvě až tři snítky tymiánu. Níže najdete některé směsi podle typu masa.
Hovězí maso
- bobkový list, petrželová nať, tymián, pórek
- oregano, bobkový list, česnek, pomerančová kůra
- tymián, saturejka, majoránka
Vepřové maso
Jehněčí maso
- rozmarýn, česnek, majoránka, tymián
- tymián, citronová kůra, máta, petrželová nať
- levandule, saturejka, myrta
Drůbež
- petrželová nať, bobkový list, estragon
- majoránka, rozmarýn, saturejka
- tymián, libeček, petrželová nať, pórek
Zvěřina
- petrželová nať, tymián, bobkový list, plody jalovce
- meduňka, majoránka, máta, celer
- rozmarýn, myrta, pomerančová kůra
Ryby
- petrželová nať, estragon, tymián, citronová kůra
- fenykl, tymián, bobkový list
- kopr, petrželová nať, jarní cibulka, meduňka
Zelenina
- oregano, tymián, petrželová nať, šalvěj
- celer, saturejka, estragon, petrželová nať
- bobkový list, libeček, rozmarýn, majoránka
Bouquet garni můžete v mušelínu nebo prodyšném sáčku z látky přidat do polévek a omáček či vařených, dušených a pečených pokrmů. V případě potřeby lze bylinky jen smíchat a maso v nich marinovat nebo ho s nimi potírat během grilování.
Kterou bylinkovou směs zkusíte jako první? Pusťte se do toho a otevřete dveře novým chutím s kvalitními sušenými bylinkami od Kostery!