Jak skladovat bylinky a koření?

Každý z nás má doma jistě alespoň několik druhů oblíbeného koření či bylinek. Nezáleží na tom, kolik času v kuchyni strávíte a jestli je vaření vaší vášní či jen krátkou činností pro připravení jídla. Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli skladujete vaše bylinky a koření správně? Všichni chceme, aby nám naše suroviny vydržely co nejdéle, v tom nejlepším stavu a pochopitelně i čerstvé. Pokud jste někteří z těch, kteří koření v původním obalu nahází do jedné dózy a nechají ho svém osudu, možná je čas na změnu. A pokud vás zajímá, jak svému koření i bylinkám prodloužit životnost a uchovat více chutě i vůně, čtěte směle dál.


jak-skladovat-koreni-03


Nejdříve se můžeme podívat na to, v čem je vhodné koření a bylinky skladovat, a co tak úplně není to pravé ořechové. Abychom zachovali aroma, chuť i barvu koření, je vhodné přesypat koření do nádob ze skla. Tomuto materiálu nevadí ani kontakt s agresivními silicemi, které některé koření obsahuje. V tomto případě to může být třeba zázvor či hřebíček. Pokud chcete zvolit čiré sklo pro lepší orientaci, je vhodnější kořenky uskladnit do skříňky. Jestli se vám více líbí mít všechny kořenky hezky vyskládané někde na očích, zvolte spíše tmavé sklo, které nepropouští tolik světla. Další možností materiálu je například porcelán či keramika.


Dejte si pozor na uzávěr nádoby, který musí dobře těsnit! Koření i bylinkám nejvíce škodí vlhkost, světlo a teplo. Podívejte se proto po zabroušeném hrdle i zátce či po uzávěru se silikonovým těsněním.

Pokud vaše duše prahne po látkových pytlících, jako tomu bývalo ve starých dobách a pohádkách, když kuchařky připravovaly bohatou hostinu pro krále, raději si to dvakrát rozmyslete. Pytlíčky mohou sice působit esteticky velmi pěkně, ale rozhodně neuchrání bylinky a koření před vlhkostí a zároveň jimi unikají aromatické látky.


jak-skladovat-koreni-04


Pokud se vám nelíbí sklo, porcelán ani keramika a nad pytlíčky jste právě zlomili hůl, mohou vám účelně posloužit vzduchotěsné plechové či plastové nádoby. Nádoby před použitím pečlivě umyjte a nechte ještě pečlivěji usušit, protože i malá kapka může způsobit rozsáhlou škodu v podobě plísně.

Jestli máte celé koření a zdá se vám, že svou slávu má už pomalu za sebou, můžete mu ještě dát druhou šanci. Zkuste ho orestovat na pánvi a přidejte lžičku oleje. U mletého koření bohužel nic příznivého nemáme, a pokud již ztratilo svou chuť i vůni, je definitivně ztraceno a můžete ho poslat na onen svět do koše. Jestli si nejste jisti, můžete ke koření zkusit přičichnout. Jestli už koření nemá žádnou vůni, ztratilo i vše ostatní a v tom případě postup znáte - onen svět jménem koš.

Jak již bylo výše zmíněno, koření a vlhkost spolu nejdou dohromady, proto je vhodné vybrat suché a chladné místo. Ideálně takové, kde je neměnící se teplota kolem 20 °C. Dávejte si pozor, abyste koření neuchovávali na přímém slunci, ani na jiném zdroji tepla a vlhka. Tohle vše se může zdát jako výzva, protože v kuchyni bývá právě vlhko i teplo vlivem vaření. Vhodným místem může být například polička v kuchyni, která je dostatečně daleko od všech těchto zdrojů způsobujících škodu na koření, nebo již dříve zmíněná skříňka.


jak-skladovat-koreni-07


A co třeba lednička? Ano i ne. Musíte si dávat pozor, které koření a bylinky se mohou v lednici skladovat. Jedním z nich je například chilli paprička nebo zázvor, který můžete před vložením do lednice zabalit do vlhkého papíru. Některé bylinky s opravdu vysokým obsahem vody můžete také zamrazit, týká se to například limetkových listů či citronové trávy. V ostatních případech raději na mrazák zapomeňte, protože by pak mohla utrpět kvalita koření. Zamrazit rovněž můžete různé kořenicí pasty s přidaným olejem, který udrží příznivé vlastnosti koření.

Je dobré zmínit, že nejen místo a způsob skladování má na koření podstatný vliv. Jde také o způsob, jakým se koření používá. Pokud koření sypete do jídla nad kouřícím hrncem, vystavujete ho určité vlhkosti. A ta, jak již víte, koření a bylinkám rozhodně neprospívá. Proto je dobré na to myslet a nabírat koření do ruky či lžičkou.


jak-skladovat-koreni-08


Méně je někdy více! Pamatujte na to, až budete koření kupovat a se zásobami to nepřehánějte, pokud neplánujete velkou hostinu pro královskou rodinu. Je potom škoda vyhazovat zkažené či vyvanuté produkty. Přednost můžete dávat nemletému koření, které vám vydrží déle než jeho namletý kolega. Nemusíte se samozřejmě striktně držet zkrátka úplně u všeho. Popustit uzdu při nakupování koření lze například v případě hřebíčku, kardamomu, nového koření či muškátového oříšku. Všichni tito představitelé vykazují dlouhou trvanlivost.

Závěrem si ještě můžeme říct, kdy je nejlepší doba přidávat koření do pokrmů. Jedná se o druhou polovinu vaření, kari a některé bylinky dokonce až těsně před dokončením jídla. Před dochucením můžete koření rozmělnit pomocí mlýnků či kamenným hmoždířem. Při výběru koření buďte obezřetní, aby se některé silné chutě zbytečně nebily a místo gastronomického zážitku nevytvořily gastronomickou katastrofu.