Jak správně grilovat

Krásné a teplé počasí nás láká ven k rozpálenému grilu a posezení s rodinou či přáteli. Mistrem grilování se můžete stát i vy. Stačí se držet základních pravidel a úspěch je zaručen.

grilovani-uvod


Grilujete rádi a často, ale masu pořád něco chybí? Není to žádná věda! Stačí se držet základních pravidel a maso bude vždy krásně šťavnaté a voňavé. Pojďme na to!


Dejte masu časgrilovani-maso

Naložené maso je dobré nechat odležet v lednici. Před grilováním ho však vytáhněte včas ven, nejlépe na 2-3 hodiny, aby mělo pokojovou teplotu. Pokud byste ho dali na rozpálený gril studené, dostalo by teplotní šok a stupeň propečení byste jen těžko odhadli.

Maso z mrazáku vytáhněte raději den předem, jelikož k úplnému rozmrznutí potřebuje alespoň 12 hodin. Ryby naopak dávejte na gril rovnou z lednice.


Maso nebo klobása

Na gril můžete dát samozřejmě obojí. Záleží jen na vás, co máte rádi. Masa i klobásy však vybírejte kvalitní. Na gril jsou vhodné čerstvé klobásy s vysokým obsahem masa. Jsou jednoduché na přípravu a nemusí se nijak dochucovat.

Hovězí maso na gril by mělo být vyzrálé. Je potom křehčí a chuťově výraznější. Vepřové maso nechejte odležet, jelikož v sobě má více vody. Tuk z masa před pečením rozhodně neodstraňujte. Pokud nemáte rádi tučné části, odkrojete je z masa až po upečení. Tuk musí do masa pustit chuť a šťávu. Maso bude ještě lepší, pokud ho budete grilovat s kostí.


Správné koření je základ

Pouhá sůl masu nestačí. Správné koření je základ a bylinky navíc podpoří trávení.
Jestliže maso před grilováním nakládáte, bylinky a koření můžete přidat do marinády. Při samotném grilování ještě dejte kousek čerstvých bylinek přímo na maso. Pokud maso nemarinujete, nasypte bylinky či koření přímo na něj, ale nechte ho nějakou dobu odležet. A jaké koření a bylinky jsou vhodné?
grilovani-koreni

  • Sůl - sůl je u masitých pokrmů velmi důležitá. Maso by bez ní nemělo téměř žádnou chuť. Na grilování se hodí především sůl mořská. Ta obsahuje řadu stopových prvků prospěšných pro lidské tělo.

  • Dobromysl (oregano) - sušené oregano se hodí k masu i zelenině. Kombinovat ho můžete i s jiným kořením a bylinkami.

  • Šalvěj - šalvěj je velmi aromatická a je vhodná k vepřovému masu, k divočině i ke králičímu masu. Šalvěje použijte vždy jen trošku, jinak přebije chuť samotného masa.

  • Tymián - tymián se hodí na grilovanou cuketu či lilek, ale nejčastěji se používá k dochucení ryb. Jídlu dodá chuť divočiny.

  • Bazalka - bazalka je nejvhodnější do salátů a na grilovanou zeleninu.

  • Rozmarýn - rozmarýn se hodí ke každému masu, je však velmi aromatický, a proto s ním raději šetřete.


Rozpálený gril

Pro grilování masa je nejdůležitější dobře rozpálený gril. Maso se na rozpáleném grilu krásně zatáhne a na povrchu se udělá krusta. Pokud ho dáte na málo rozpálený gril, vysuší se a bude gumové.


Uhlí nebo brikety

Uhlí vybírejte z tvrdého dřeva, jelikož vydrží déle žhavé. Na krátké grilování můžete použít uhlí dřevěné, které se rychle rozpaluje. Pokud však budete grilovat déle, použijte raději brikety, které hoří déle.

Správná teplota a propečenost

Gril rozpalujte vždy na vyšší teplotu, jelikož při otevření víka rychle klesne. Při přímém grilování je vhodná teplota 200–230 °C a při nepřímém kolem 160–180 °C.

Zda je maso propečené, poznáte jednoduše hmatem. Když do masa píchnete prstem a ono neklade odpor, je propečené méně. Naopak propečené maso je na pohmat tvrdší.

Tolik naše rady pro správné grilování. Přejeme Vám dobrou chuť!