Koření není zrovna pochutina, která by se mohla zkazit, ale často se stává, že tokem času ztratí něco ze své krásně pronikavé chuti. Mleté koření vydrží čerstvé při správných podmínkách skladování 2 až 3 roky, zrna jako koriandr, pepř, muškátový oříšek nebo skořicové tyčinky dokonce až 5 let.
V dnešním článku si ukážeme pár jednoduchých tipů a triků jak koření skladovat, které zaručí, že vám vydrží co nejdéle a bude co nejčerstvější.
Kupujte celé koření
Jak už jsme si řekli v úvodu, zrnka koření mohou oproti mletému vydržet až 5 let. No a protože 3 je víc než 5, je nasnadě, že naším prvním doporučením je kupovat spíše koření celé, nežli mleté. Při čarování a kouzlení v kuchyni si potom vždy pouze jen namelte to množství, které budete skutečně potřebovat.
Koření chraňte před přílišným světlem a teplem
Neskladujte jej příliš blízko sporáku a chraňte před přímým slunečním světlem. Příliš světla může mít za následek například to, že koření jako hořčičné semínko nebo paprika ztratí svou krásnou barvu.
V oblastech kolem sporáku zase vzniká vlhko, které koření příliš nesvědčí. Ideální jsou chladnější a sušší podmínky. Při dochucování pokrmů se také snažte vyhnout tomu držet nádobku s kořením přímo nad vařícími pánvemi a hrnci.
Koření uchovávejte v pevně uzavřených nádobách
Molekuly, které jsou u koření zodpovědné za jeho chuť a aroma, mívají tendenci zvětrat, pokud jsou delší dobu vystaveny proudícímu vzduchu. Proto je rozumné všechno koření skladovat v pevně uzavřených skleničkách nebo sáčcích.
Chilli a další papričky patří do ledničky
Tomuto typu koření prospívá více skladování v ledničce než ve spíži. Uchová si tak lépe svou barvu i čerstvost.
A co vy? Máte ještě nějaké další tipy, jak udržet koření co nejaromatičtější, nejbarevnější a nejčersvější?