Trápíte se každoročně dietou, která v lepším případě nikam nevede, v tom horším po ní ještě více přiberete? Zapomeňte jednou provždy na novoroční nesmyslné omezování a změňte jídelníček tak, aby byl dlouhodobě udržitelný. Sepsali jsme pro vás čtyři jednoduché kroky, díky kterým bude vaše vaření zdravější, a přesto stále chutné.
Krok 1: Vyměňte sůl za bylinky
Věděli jste, že průměrná spotřeba soli dosahuje v Česku až dvojnásobku doporučené denní dávky? Nadbytečný příjem soli přitom zvyšuje krevní tlak a riziko osteoporózy, zatěžuje ledviny a urychluje vylučování potřebného vápníku. Denně byste tak měli přijmout maximálně 6 gramů soli, tzn. jednu kávovou lžičku. Jak se ale bez soli v pokrmech obejít, aniž bychom ztratili jejich výraznou chuť?
Skvělou volbou je nahrazování soli čerstvým či sušeným česnekem, petrželí, bazalkou, koprem či koriandrem. Pomocí koření dosáhnete výrazné chuti i vůně, díky čemuž nebudete muset zbytečně plýtvat solí.
Krok 2: Omezte prázdné kalorie
Říkáte si, že není nad čerstvý křupavý rohlík z bílé mouky? Není se čemu divit, bílé pečivo se stalo automatickou součástí našich životů. V moderním světě však není nutné lpět na dávných zlozvycích. I v menším supermarketu dnes seženete jiné zdravější mouky, např. špaldovou či žitnou.
A v čem je bílá mouka vlastně tak špatná? Ne nadarmo se jí přezdívá lepidlo pro střeva. Díky tomu, že se vyrábí z pšenice očištěné od svrchního obalu zrna i klíčku, je zbavena veškeré vlákniny, vitamínů, tuků i minerálů. Bílé pečivo tak představuje prázdné kalorie, které tělu nic nedávají, jen ho zatěžují.
Oproti tomu například špaldová mouka obsahuje vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny, nezpůsobuje výkyvy krevního cukru a vyživuje naše klouby a kosti. Chuť špaldové či žitné mouky je však samozřejmě zcela jiná. Pokud si na ni teprve zvykáte, doporučujeme tyto zdravé mouky kombinovat s bílou moukou. Snažte se pokaždé podíl bílé mouky snižovat, až ji z jídelníčku zcela vytlačíte. Nespěchejte a nesnažte se o zbytečně rychlá radikální řešení.
Krok 3: Zařaďte olivový olej
Potrpíte si na levné rostlinné oleje, například řepkový, kukuřičný či sojový? Nebo upřednostňujete tropické tuky, jako jsou palmový či kokosový olej? Patrně vás nepotěšíme – ani jedna varianta není příliš zdravá.
Rostlinné oleje jsou obvykle vysoce rafinované, při zahřátí tedy přímo škodí vašemu zdraví. Lépe na tom nejsou ani populární tropické tuky, které mají příliš vysoký obsah nasycených mastných kyselin, a vedou tak ke zvyšování cholesterolu.
Pokud tedy chcete vařit zdravěji, zařaďte do své kuchyně raději extra panenský olivový olej. Ten se skvěle hodí jak pro přípravu teplých, tak studených pokrmů. Extra panenský olivový olej je tvořen vysokým procentem mononenasycených tuků, polynenasycených mastných kyselin, vitamínů a přírodních antioxidantů. Díky tomu dokáže snížit hladinu cholesterolu, posílit imunitu i zpomalit stárnutí buněk.
Pozor! Aby byl olivový olej prospěšný a zdravý, musí být opravdu kvalitní, tedy tzv. panenský. Nenaleťte například na levnější olivový olej z pokrutin, který je vyroben pouze z odpadu vzniklého při výrobě panenského olivového oleje.
Krok 4: Jezte dostatek ovoce a zeleniny
Posledním, avšak neméně důležitým, krokem by měl být dostatečný denní příjem ovoce a zeleniny. Nutriční specialisté obvykle hovoří o cca 270 g zeleniny a 130 g ovoce za den. Zelenina, ať už čerstvá, či sušená, by tak neměla být sváteční záležitostí, ale každodenní samozřejmostí. Zařaďte ji do jídelníčku ve formě salátů, příloh, zeleninových obloh nebo jako jednu z ingrediencí pokrmu. Tento jednoduchý a nenásilný krok vám zajistí přísun řady prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály, vláknina či antioxidanty.