Jaký je rozdíl mezi koriandrem a cilantro?

Koriandr, krásně zelená bylinka, kterou nejspíš znáte jako koření. Tato nenápadná rostlina byla známá již ve starověku a používala se do lahodných kořeněných vín, léčivých přípravků a také jako afrodiziakum. Její pěstování není nijak náročné a využít se dá úplně celá. Lidé ve světě nejčastěji používají klasický název koriandr, ale například v Severní Americe mu říkají ještě cilantro. Víte, jaký je mezi těmito slovy vlastně rozdíl?

koriandr_cilantro-03


Historie koriandrukoriandr_cilantro-05

Koriandr pěstovali již lidé ve starém Egyptě, kde sloužil jako obětní rostlina. Do Evropy tuto bylinu rozšířili až Řekové a Římané, kteří ji používali jak na vaření, tak do různých léčiv. Římané do listů koriandru balili maso a jiné potraviny, aby vydržely déle čerstvé. Koriandr byl také považován za silné afrodiziakum a vyráběl se z něj nápoj lásky.

Jak rostlina vypadá

Koriandr setý může dorůst až do velikosti jednoho metru a jedná se o jednoletou rostlinu. Roste volně ve Středomoří, má drobné bílé květy a kulatá hnědá semena. Ve spodní části jsou listy koriandru trojcípé a nahoře se dělí v čárkovité úkrojky.

 

Cilantro a jeho chuť

Cilantro v překladu znamená koriandr. Tak kde je tedy rozdíl? Pokud lidé v Severní Americe řeknou slovo cilantro, myslí tím čerstvý zelený koriandr. Jeho chuť může připomínat citrusy, pepř a někomu chutná také jako mýdlo. Proto lidé nemají čerstvý koriandr příliš v oblibě. Pokud však patříte mezi jeho milovníky a chcete si ho uchovat dlouho čerstvý, neváhejte ho zmrazit. Sušené lístky koriandru se většinou nepoužívají.


koriandr_cilantro-06

 

Použití v kuchyni

Koriandr v čerstvém stavu nejčastěji používají lidé v Asii a Mexiku, kde nesmí chybět v žádné polévce či vývaru. Bez koriandru se neobejde ani žádná salsa, salát, čatní nebo guacamole. V Evropě je nahrazován spíše petrželí. Listy koriandru používejte vždy až na konci vaření, jinak by ztratily svou typickou chuť a aroma.

 


Koriandr a jeho chuť


Pokud se ve světě řekne slovo coriander (koriandr), většina lidí si představí semena v celku nebo mletá. Plody koriandru se sklízí, jakmile jsou hnědé, a následně se praží na pánvi. Jeho chuť je také jemně citrusová s podtóny pepře.



Použití v kuchynikoriandr_cilantro-07


Koriandr nesmí chybět především v indické kuchyni, kde je důležitou složkou kari nebo garam masaly. V Evropě je používaný nejčastěji k dochucování různých zeleninových pokrmů, dušených jídel, pokrmů z vepřového, hovězího, jehněčího i rybího masa. Vhodný je i do omáček, polévek, paštik a likérů. Nebojte se ho použít také k dochucení zákusků, dortů, chleba, pečiva a podobně.

Fantazii chutí se meze nekladou!