Koření světu vládne. Alespoň světu jídla a pochutin určitě. Koření, stejně jako potravin, máme vskutku mnoho druhů, ale ne každé koření se hodí ke každé potravině. Pojďme si společně ukázat, co se hodí k čemu.
Maso
Začněme u masa. Hovězí, vepřové, mleté, jehněčí, telecí a zvěřina - které bylinky použít a které zase raději vynechat?
Třeba u hovězího se použité koření liší ještě v závislosti na tom, zdali maso pečeme či vaříme. Pokud jsme se rozhodli hovězí maso vařit, nejlépe nám poslouží bazalka, hořčice, křen, muškátový oříšek nebo pepř.
Pečené hovězí maso zase nejlépe dochutíme bobkovým listem, česnekem, chilli, mateřídouškou, mletou červenou paprikou, pepřem nebo rozmarýnem.
K vepřovému můžeme doporučit česnek, kari, kmín, majoránku, oregáno nebo třeba i zázvor.
Mletému masu dodáme největší říz, když použijeme kari, mateřídoušku, muškátový květ, šalvěj nebo zázvor.
U jehněčího můžeme klidně zvolit například chilli, libeček, oregáno, pažitku, rozmarýn, saturejku, šalvěj nebo tymián.
Telecí vynikne díky bílému pepři, cibulce, česneku, kari, muškátovému květu, rozmarýnu nebo šalvěji.
Na zvěřinu se hodí bobkový list, estragon, jalovec, majoránka, nové koření, oregano, rozmarýn, saturejka, šalvěj nebo tymián.
Ryby a mořské plody
U ryb a mořských plodů můžeme volit hned z několika druhů koření. Dobrý je kupříkladu anýz, bazalka, česnek, fenykl, kajenský pepř, kopr, majoránka, pažitka, rozmarýn, šafrán či šalvěj.
Houby
Přesuňme se do říše hub. Jak je nejlépe dochutit? Bílý, zelený nebo černý pepř je klasika. Dále se k nim hodí například drcený kmín, koriandr, rozmarýn nebo zelená petrželka.
Koláče
A máme tu koláče. Na ty a možná i na všechno ostatní sladké je nejlepší anýz, citronová kůra, fenykl, kardamom, muškátový oříšek, pomerančová kůra, rozmarýn, skořice nebo zázvor.
Brambory
Na brambory doporučujeme bazalku, kmín, kopr, koriandr, majoránku, pažitku, pelyněk, pepř, petržel, šafrán, šalvěj a tymián.
Ovoce
I ovoce můžeme dochutit různým kořením. Jakým? Třeba anýzem, hřebíčkem, kardamomem, koriandrem, mátou, skořicí nebo zázvorem.
Polévky
U polévek uděláme dobře, když zvolíme například bazalku, bobkový list, česnek, chilli, fenykl, kmín, kopr, majoránku, pažitku, pepř, rozmarýn, šalvěj či tymián.
Sýry
Sýrům dodáme šmrnc za použití bazalky, citronové kůry, česneku, chilli, hořčice, kmínu, koriandru, majoránky, máty, muškátového oříšku, papriky, pelyňku, pepře, šalvěje nebo tymiánu.
Omáčky
Co do omáček? Stačí špetka bazalky, špetka česneku, špetka křenu nebo muškátového květu.
Fazole
Poslední potravinou, kterou si zde uvedeme, jsou fazole. Co se k nim hodí za koření? Inu kupříkladu chilli, kajenský pepř, pepř, petržel, římský kmín, šalvěj nebo tymián.
A co vy? Používáte při experimentování v kuchyni ještě nějaké další neobvyklé druhy koření?