Všichni ví, že chilli papričky pálí, ale napadlo vás někdy proč vlastně? Na vině je látka kapsaicin, která je pro člověka i každé zvíře značně dráždivá. Pocitu nesnesitelného pálení se po unáhleném pozření překvapivě nezbavíte tak, jak by selský rozum kázal, vodou, ale potravinami, které jsou bohaté na tuky. Vodou spíše napácháte ještě víc neplechy. Zaručeně vám však pomůže sklenice mléka nebo třeba i jogurt.
Historie těchto ďábelských plodů je také tuze zajímavá. Předtím, než Kryštof Kolumbus náhodou objevil zcela neznámý kontinent místo nové obchodní cesty do Asie, neměl zbytek světa o existenci chilli papriček nejmenší tušení. Tamější domorodé národy ale chilli plně domestikovaly již dávno předtím. Hojné využití našlo v tradicích Aztéků i Mayů, kteří chilli používali nejen k ochucení pokrmů, ale také při léčbě různých nemocí. Samotný název “chilli” pochází z nahuatlu, jazyku, kterým mluvili Aztékové.
Ohledně chilli koluje na internetu mnoho pověr a babských rad. Že léčí tohle a tamto, že pomáhá zrychlovat metabolismus, snižovat cholesterol nebo že je to například účinné afrodiziakum. Než ale zabíhat do nejistých vod a šířit tak dezinformace, pojďme se podívat spíše na fakta.
1. Neexistuje pouze jeden druh chilli, ve skutečnosti jsou jich stovky. Třeba jen v Mexiku roste přes 140 různých druhů. Vliv na jejich vzhled i chuť má do velké míry i prostředí, ve kterém jsou pěstovány.
2. Zatímco na savce má kapsaicin typicky dráždivý, pálivý efekt, například ptáci jsou vůči němu plně imunní.
3. Možná si také myslíte, že různé barvy paprik značí také různé druhy. Zelená, žlutá a červená jsou však pouze stupně zralosti a ve skutečnosti se jedná o stále jeden a ten samý plod.
4. Pálivost každé papričky se dá změřit pomocí takzvané Scovilleovy stupnice pálivosti. Ta byla takto pojmenována podle lékárníka Wilbura Scovilleho. Nejpálivější papričkou na světě je v současné době paprička Pepper X, která na stupnici dosahuje rekordních 3,18 milionů Scovilleových jednotek pálivosti.
5. Chilli papričky jsou nenahraditelným zdrojem vitamínu C, železa a hořčíku.
Využití chilli v kuchyni se zdá být nevyčerpatelné a vlastně se ani není co divit, že obohacuje naše jídelníčky již několik tisíc let. Zajímavý je rovněž fakt, že lidé, co papričky konzumují pravidelně, si časem vypěstují toleranci a mohou tak zkoušet víc a víc pálivější druhy.
A co vy? Jak využíváte benefitů chilli?