Kmín kořenný, tato skromná a nenáročná rostlina, našla svůj domov jak u nás, tak ve středomořských zemích či v Asii. Kmín je jedno z nejdéle používaných koření a patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější koření vůbec.
Kdo milujete český chléb, kysané zelí, nebo vepřové výpečky, víte, že tam všude hraje kmín významnou roli. Nebo zkusili jste už někdy likér kmínku? Výborné pití pro zahřátí.
Kmín ale našel své trvalé místo i v lékařství, a dokonce v parfumerii.
Mohli bychom mít pocit, že kmín jsou semínka, ale je to vlastně sušené ovoce. Patří do rodiny rostlin Apiaceae, kam řadíme třeba i anýz, koriandr, celer, fenykl, kopr a mrkev. To také vysvětluje, proč se kmín velmi dobře snáší právě s těmito dalšími potravinami.
Jakkoli nelze kmín nahradit jiným kořením ze skupiny Apiaceae, mohou drobné experimenty přinést zajímavé nové chutě i v klasických receptech. Zkuste obměnit recept na chleba, či domácí klobásky tím, že přidáte třeba trochu fenyklu.
Tak na zdraví!
Kmín je plný zdraví prospěšných látek – železo, zinek, vápník a hořčík spolu s řadou vitamínů B. Ale hlavní jsou vonné silice, zodpovědné za vůni a chuť, ale i za blahodárné léčivé účinky. Hlavní silicí je karvon, z latinského carum carvi, kterým se označuje kmín.
Velmi pravděpodobně víte, že kmínový či anýzový čaj se vaří už i miminkům, aby neměla problém s plynatostí. A co je dobré pro nejmenší, je dobré i pro nás. Ale kromě problémů s nadýmáním, pomáhá kmín i s dalšími obtížemi:
- podporuje imunitu
- usnadňuje vykašlávání
- má mírně močopudné účinky, a tak pomáhá k odvodnění
- mírní menstruační potíže
- pomáhá snižovat cholesterol a tlak
- má lehce detoxikační účinky
Neznamená to ale, že byste museli jíst kmín po hrstech. Pro zmírnění nadýmání pijte denně 2 šálky kmínového čaje. Příprava je snadná – jednu či půl čajové lžičky kmínu zalijte 200 ml horké vody a nechte 10 minut louhovat. Pak jej sceďte a teplý pijte.