Naučíme vás dělat bujón

Bujón, čili vývar se připravuje pomalým vařením základní suroviny. Tou může být maso, zelenina, houby a jejich kombinace. Zapomenutou a trochu opomíjenou základní surovinou jsou kosti. Myšleno kosti bez masa.

bujon-03


Bujón, který vařením získáme, se může používat dál při přípravě polévek a omáček. Občas se slovem „Bujón“ označuje přímo polévka, jejíž hlavní část tvoří právě vývar. Dobrý, čistý a kvalitní vývar není úplně snadné připravit. Právem je dobrý vývar považován za opravdové kuchařské umění.
Hlavním znakem přípravy bujónu je pomalé vaření .V zásadě by voda ani vařit neměla – jen občas ať vyplave bublinka. Doba vaření se může pohybovat od pouhých 30 minut až po dva dny.

1-05Historie vývaru

První záznamy o přípravě vývaru z kostí, se datují už k roku 1000 n.l. Zajímavé také je, že historicky první restauraci otevřel právě výrobce polévek A. Boulanger, který se rozhodl podávat pařížským dělníkům na posilnění silný vývar z kostí.
Boulanger natolik věřil posilující moc svého vývaru, že si na vývěsní štít své restaurace vyvěsil biblický citát: „Vy všichni, kteří jste unaveni a zmoženi, přijďte ke mně a já vám znovu dodám sílu.“ Slova „dodat sílu“ se ve francouzštině překládají slovem „restaurer“, z čehož vznikl název restaurace.



Čtyři důvody, proč jíst vývar


1. Kolagen v BIO kvalitě. Lidé, kteří trpí na choroby pohybového aparátu, vynakládají spousty peněz na potravinové doplňky s kolagenem. V kostech, kůži, šlachách a chrupavkách se přitom nachází stoprocentně přírodní a čistý kolagen. Pomalým vařením ho všechen dostaneme do vývaru v přirozené podobě.

2. Koncentrované živiny v BIO kvalitě. Vývar obsahuje snadno stravitelné a důležité látky – aminokyseliny, vitamíny, minerální látky, mastné kyseliny apod.

3. Ekologické i ekonomické potraviny. Zužitkováním všech zbytků, a i jinak nestravitelných částí rostlin i zvířat, šetříme svou planetu a také svou peněženku. Šlachy, klouby, košťál z kořenové zeleniny či slupku z cibule byste normálně nesnědli, ale ve vývaru je to výborná věc.

4. Bez glutamátů, konzervantů a barviv. Tohle zaklínadlo má přesvědčit zákazníka o to, že výrobek je kvalitní a BIO. Kvalitní vývar je BIO úplně samozřejmě. Dá se použít k výrobě a ochucení polévek, omáček, a dokonce se dá pít jako čaj! Potravina se tak stává lékem. 

Kvalitní vývar má i léčivé a ozdravné účinky. Vědecké studie se většinou věnují výzkumu kolagenu a jeho účinků. Kolagenová želatina má mít následující účinky:

• podporuje činnost kloubů, předchází a zmírňuje bolestem pohybového aparátu2-06
• zmírňuje projevy artritidy
• brání tvorbě nádorů
• chrání buňky před nepříznivými vlivy prostředí
• může snižovat obsah cukru v krvi a pomáhá tak při léčbě cukrovky
• pomáhá k lepší srážlivosti krve, reguluje krvácení z nosu, při silné menstruaci
• zlepšuje stav pokožky
• pomáhá vyhlazovat vrásky
• zlepšuje stav nehtů

Přes všechny příznivé účinky nelze považovat vývar za prostředek, který řeší všechny potíže. Někomu třeba ani nesedne vývar z kostí, takže preferuje masový vývar. Někdo má problém s chutí hovězího vývaru, tak se přikloní k drůbežímu masu.
Jedno je ale jisté – přírodní bujón bez glutamátů je určitě skvělá volba pro vaše zdraví.

Na eshopu eshop.kostera.cz nabízíme poctivě připravené bujóny bez glutamátů. Dodáváme je v dehydratované podobě, čímž zároveň zajišťujeme delší trvanlivost. Chcete-li si tedy užít kvalitního jídla bez zdlouhavé přípravy, vyberte si z naší nabídky masových, zeleninových a ostatních vývarů.