Plodina měsíce – mák

Klasický modrý mák jistě znáte ze své kuchyně. Věděli jste, že se počítá mezi superpotraviny, že Česko je velmoc v pěstování a vývozu máku, nebo že je velmi vhodným zdrojem vápníku pro ty z nás, kteří nesnášejí laktózu? O tom všem je dnešní článek.

mak-03_1


Trocha historie

Mák provází lidstvo od jeho samotného úsvitu. O jeho pěstování a využití jsou záznamy už z doby 6. století před naším letopočtem. Lidé velmi brzy přišli na jeho omamné účinky, takže mák začal sloužit k výrobě opia, a to už okolo 5 000 let př. n. l.

Nicméně nešlo jen o opiová doupata. Opium používali starověcí lékaři jako sedativa. Ještě v naší době se neklidným dětem dává napít trocha makového odvaru na zklidnění.

Mák se postupně šířil ve východních zemích do Persie a Číny. Na naše území se mák dostal někdy ke konci 18., začátkem 19. století.

Dnes je Česká republika významným pěstitelem a vývozcem máku do celého světa. V roce 2008 se přibližně 60 % máku vypěstovalo u nás. Nicméně to byl výjimečný rok. Běžně je to tak třetina světové produkce.

Prospěšné látky v mákumak-05

Mák nabízí spousty zdravého rostlinného tuku. Až 40 % hmotnosti máku tvoří tuky. Makovým olejem se dokonce občas nahrazuje olej olivový. Ne každý totiž olivy dobře snáší. V tom případě se olej lisuje za studena, stejně jako je tomu u oliv.

Makový olej má ale i jiné než potravinářské využití. Například se přidává do malířských olejových barev.

Jste alergičtí na kravské mléko? Může jít o alergii na mléčný cukr čili laktózu, což alespoň zčásti řeší bezlaktózové výrobky. Jestli ale nesnášíte mléčnou bílkovinu, pak si nepochutnáte ani na bezlaktózovém mléku. O tento zdroj vápníku jste tedy ochuzeni. Mák vám ale může s dodáním vápníku pomoci. Ve 100 gramech máku je totiž obsaženo celých 1400 mg vápníku.

Také pokud trpíte svalovými křečemi, zařaďte mák do svého jídelníčku častěji. Ve 100 gramech máku najdete 340 mg hořčíku, který se při svalových křečích podává.

A věděli jste, že Pepek námořník by měl místo špenátu jíst spíše mák? Skutečně – mák obsahuje dokonce 4x více železa než špenát!

Mák obsahuje také vitamíny jako E a B.


Využití máku

Český mák se pro výrobu opia moc nehodí. Obsahuje jen málo účinných látek jako morfin či kodein. Nicméně už byly zaznamenány případy, kdy u řidiče, který si ke snídani dal několik makových koláčů, byly naměřeny takové hodnoty, které policii vedly k závěru, že řídí pod vlivem návykových látek.

My spíše známe a máme rádi mák v kuchyni. Dá se velmi dobře použít při pečení jak sladkého, tak i slaného pečiva. Čerstvé rohlíky sypané mákem, nebo pravé Honzovy makové buchty, či přímo makovec, to jsou opravdové dobroty.

Věděli jste, že si můžete vyrobit makové mléko? Postup je snadný:

1) Namočte 100 g máku do 1 litru vody a nechte přes noc odstát.
2) Ráno vodu slijte a dolijte vodu čerstvou.
3) Vlijte do mixéru a rozmixujte. Můžete použít i tyčový ponorný mixér, ale lepší výsledky jsou s klasickým mixérem.
4) Mák nedokážete rozmixovat úplně do hladka, takže po důkladném rozmixování přeceďte přes plátýnko a máte makové „mléko“, které uchovávejte v lednici. Vydrží 2 – 3 dny.

Je zajímavé, že tekutina opravdu získá mléčnou barvu. Nicméně neslibujeme stejnou chuť. Jen se snáze dostanou do těla výživné látky a vápník.

TIP: Pokud dáte vody méně, bude tekutina hustší a bude připomínat šlehačku. Tedy s určitou dávkou fantazie.


Zajímavost na závěr

Zákon 167/1998 Sb. zakazuje z máku získávat opium. Pokud máte makové pole větší než 100 m2, musíte to ohlásit na úřadech.

Pozor na konzumaci máku v Singapuru či Saúdské Arábii. V těchto zemích je mák zakázaný. Je znám případ turisty, kterého uvěznili jen proto, že měl pár makových zrnek na oblečení.