Sluneční svit slábne a teploty klesají, to je známkou nastupujícího podzimu. Našemu zdraví tyhle změny příliš neprospívají, a proto je čas na posílení imunity. S tím nám mohou pomoci zdravé podzimní potraviny plné vitamínů a živin. A jaké to jsou? To se dozvíte dále v článku.
Ovoce a zelenina obsahuje mnoho vitamínů, které naše tělo potřebuje. Podzimní stravování však není jen o tom dostat jich do sebe co nejvíce. Zaměřte se také na využití sezónních potravin, které organismus navíc zahřejí. Vybírejte je pečlivě, abyste se pořádně najedli, ale přitom nenabrali kila navíc. Je známo, že některé potraviny nás zahřejí a některé naopak ochladí. Pojďme si tedy říci, které jsou na podzim vhodné a které ne.
Mléčné výrobky
Jestliže nechcete přibrat pěkných pár kil navíc, na podzim a v zimě se vyvarujte konzumace mléčných výrobků. Zadržují v těle vodu, a to si pak ukládá tuk. Navíc mléčné výrobky zatěžují plíce a zahleňují je. Proto se může stát, že vás chřipka a nachlazení potkají častěji. Nemusíte mléčné výrobky vynechávat úplně, ale je dobré jejich konzumaci co nejvíce omezit. Dávejte si je třeba jako odměnu.
Vhodná není na podzim ani konzumace studených zeleninových salátů, jelikož organismus ochlazují. Vyměňte je raději za teplé podzimní saláty například z řepy, cizrny, cukety či dýně.
Citrusy ano či ne
Už od mala vám vtloukali do hlavy, že čím více ovoce sníte, tím lépe? Na jaře a v létě to možná platí, ale v chladných měsících je to právě naopak. Citrusy jsou sice plné vitamínů, ale lidské tělo velmi ochlazují. Jejich úkolem je totiž obyvatele v tropických oblastech chránit před přehřátím. Vsaďte raději na ovoce a zeleninu rostoucí u nás.
Potraviny, které zahřejí
Při podzimním vaření používejte více tuku a potraviny vařte déle. Do jídelníčku zařaďte hutné polévky a krémy, které organismus krásně prohřejí a zavodní. Vhodné jsou také různé omáčky a další pokrmy, které více zahušťujte, například bramborami, kroupami nebo zeleninou.
Podzimní ovoce a zelenina
Z ovoce vybírejte nejlépe to, co roste u nás a dozrává na podzim, například jablka, hrušky, švestky či hrozny.
V zelenině toho budete mít na výběr mnohem více. Například cuketu, dýni, řepu, batáty, kořenovou zeleninu (mrkev, celer, pastiňák, petržel). Vynikající volbou na podzim je konzumace zelí, kapusty či kedlubnů. Dále můžete připravovat květák, houby, ředkev a samozřejmě brambory. Do jídel přidávejte ve větším množství česnek a cibuli.
Ořechy a semínka
Na podzim dodejte tělu také dostatek tuků, ale samozřejmě těch zdravých. Ty najdete v lískových a vlašských oříšcích a v dýňových, slunečnicových či lněných semínkách.
Luštěniny a obiloviny
Skvělou volbou pro podzimní jídla jsou především luštěniny a obiloviny. Na výběr máte například pohanku, rýži, jáhly, ječmen, oves, kroupy, čočku, hrách či fazole.
Kvašená zelenina
Vyrobit si můžete také vlastní zásobárnu vitamínů, a to v podobě kvašené zeleniny a sušeného ovoce. Nakládat můžete klasicky zelí, ale také ředkve, květák, kořenovou zeleninu i červenou řepu. Fermentovaná zelenina obsahuje, kromě vitamínu C a B, laktobacily, které podporují obranyschopnost organismu.
Tekutiny
Na podzim nejspíš nebudete mít tak velkou žízeň jako v teplejších měsících. Dostatečný příjem tekutin je však stejně důležitý. Pijte teplou vodu nebo čaje ohřáté alespoň na teplotu těla. Krásně vás zahřejí zevnitř a navodí vám pocit klidu.
Tak nezapomeňte změnit svůj jídelníček, ať jste v chladných měsících zdraví a fit.