Chtěli byste jíst zdravé a kvalitní potraviny? Zkuste se zaměřit na sezónní ovoce a zeleninu. Sezónní stravování je pro naše tělo přirozené a zajistí mu dostatek živin, které v daném období potřebuje. Máme pro vás několik důvodů, proč se toto stravování vyplatí.
Proč se vytrácí sezónní stravování?
Kdysi bylo sezónní stravování naprosto přirozené. Neexistovaly totiž účinné prostředky ke konzervaci a skladování po dobu několika měsíců bylo u mnoha potravin nemožné. Lidé konzumovali převážně to, co právě rostlo na poli, na zahradě či v lese.
Dnes si díky možnostem distribuce potravin po celém světě můžeme dopřát třeba švestky v zimě, jahody na podzim nebo různé exotické plodiny, které bychom v našich zeměpisných šířkách nedokázali vypěstovat. A právě proto, že máme možnost koupit si potraviny i v době, v níž přirozeně nerostou, se vytrácí potřeba sezónního stravování.
Proč bychom měli jíst sezónní potraviny?
Sezónní potraviny bychom měli jíst především proto, že je to přirozené pro náš organismus, který je zvyklý na život a podmínky v našem klimatickém pásu. Sezónním stravováním navíc podporujeme domácí zemědělství, farmáře, místní pěstitele a také chovatele.
A jaké jsou další výhody tohoto stravování?
Výhodnější cena
Jestliže kupujeme ovoce a zeleninu v době, kdy přirozeně roste a je jí všude dostatek, bude cena mnohem výhodnější. Snadno tak můžeme ušetřit a ještě uděláme něco pro své zdraví.
Lepší chuť
Sezónní potraviny, které dozrály na slunci, jsou šťavnaté, svěží, voňavé a mají výraznější chuť. Lokální zemědělci totiž nabízí jen to, co jim právě dozrálo na polích. Oproti tomu ovoce a zelenina ze zahraničí se sklízí nezralá. Dozrává až pomocí chemikálií v kamionech nebo v tzv. dozrávárnách. To má pak velký vliv na chuť i obsah živin.
Obsah živin
Sezónní ovoce a zelenina obsahuje množství důležitých živin, vitamínů, minerálů a antioxidantů, které v daných měsících naše tělo potřebuje. Dovážené potraviny velkou část těchto živin ztrácí kvůli umělému dozrávání a dlouhému skladování.
Podpora našeho zdraví
V každém ročním období má naše tělo jiné požadavky na stravu. Na jaře bychom měli jídelníček odlehčit a detoxikovat organismus, v létě potřebujeme osvěžit, na podzim musíme vyrovnat přechod z horkého léta do chladu a v zimě potřebujeme spoustu vitamínů. Díky sezónní zelenině a ovoci můžeme tohle vše našemu tělu dopřát. V různých obdobích jsou také aktivní jiné orgány, o které bychom měli více pečovat. Na jaře jsou aktivnější játra, v létě srdce a tenké střevo, na podzim plíce a tlusté střevo a v zimě pak ledviny či močový měchýř.
Uchování živin v potravinách pomocí sušení
Abyste v zimě tělu dopřáli dostatek živin a vitamínů, můžete si ovoce a zeleninu také usušit. Kromě vitamínů obsahují sušené potraviny i další prospěšné látky. Houby a ovoce obsahují množství vlákniny, která pomáhá udržovat zdravý trávicí systém. Sušené ovoce je navíc dobrým zdrojem antioxidantů. Ty nám mohou pomoci v boji proti rakovině, srdečním onemocněním i cukrovce.
Sušené potraviny od J.K. FOOD
V nabídce J.K.FOOD najdete množství sušené zeleniny, jako sušený česnek, cibuli, pažitku a mnoho dalších. Nechybí u nás ani sušené houby. Vyzkoušet můžete třeba lišky, lesní směs nebo Jidášovo ucho a nezapomněli jsme ani na sušené ovoce.