Trvanlivé potraviny

Již od počátku lidé přemýšlejí, jak uchovat potraviny po dlouhou dobu. Shánění potravy tvořilo vždy značnou část života lidí a když už se někdo dostal k většímu množství jídla, nebylo možné sníst je vždy všechno najednou. Stačí pár hodin a maso čerstvě zabitého zvířete je kontaminováno nečistotou, bakteriemi, viry, vajíčky různého hmyzu atd.

trvanlive_potraviny-03


Trvanlivé potraviny mají spousty výhod i v moderním světě, kdy nemusíme vyrážet na několikadenní lovecké výpravy, abychom se uživili. Nám stačí zvednout telefon a za hodinku máme horkou pizzu doma u dveří. Přesto se však hodí mít základní trvanlivé potraviny doma kvůli nečekaným okolnostem.

V současnosti například lidé preferují nákup trvanlivých potravin, a to hlavně na e-shopech. E-shop chut.cz se soustředí na dodávky trvanlivých sušených potravin jako těstoviny, luštěniny, sušená hotová jídla apod. 

Mezi nejstarší způsoby uchovávání potravin patří:

  • sušení
  • uzení
  • solení
  • mražení 


Je otázka, jestli jednotlivé způsoby prodloužení trvanlivosti potravin jsou výsledkem bádání, nebo šlo na začátku jen o šťastnou náhodu, ale až do dnes z historických zkušeností čerpáme. Samozřejmě, že postupy jsou mnohem sofistikovanější a modernější. Jako ve všem, i v potravinářství se neustále postupuje vpřed.

Společným znakem trvanlivých potravin je snížení obsahu vody. Tekutá voda je, jak jistě víte, základním předpokladem k životu, a to i k životu na mikroskopické úrovni. Bakteriím se tedy většinou dobře daří ve vlhkém a teplém prostředí.


Sušenítrvanlive_potraviny-suseni

Sušené potraviny mají mnoho výhod oproti všem ostatním způsobům konzervace. Neobsahují žádnou vodu, nebo jen velmi málo vody. Potraviny tak mají trvanlivost i roky, aniž by ztrácely na chuti či na obsahu výživových hodnot.

Sušení v domácích podmínkách je celkem snadné. Kdo kdy třeba nedělal sušené houby? Nebo sušené ovoce čili křížaly, jsou vynikající náhradou sladkostí, pro děti jistě mnohem lepší než nějaké bonbony.

Domácí sušení má ale svá úskalí. Komu někdy sušené houby či ovoce nechytly po pár týdnech plíseň? Nebo plátky jablek místo usušení prostě upekl? Asi víte, o čem mluvím.

Společnost Kostera, provozující e-shop s trvanlivými potravinami, využívá moderních postupů, které umožňují skladovat potraviny po opravdu dlouhou dobu, aniž by ztratily svou přirozenou chuť. Zachovávají si všechny vitamíny, minerály a stopové prvky.

 

Do domácích zásob doporučujeme pořídit si přiměřené množství následujících trvanlivých potravin:

  1. Těstoviny
    Kolínka, špecle, vřetena či pár balíčků špaget nezaberou mnoho místa a klidně můžete zapomenout, že je doma máte. Vydrží opravdu dlouho. Lze je připravit na sladko i na slano, jako zavářku do polévek, prostě mnoha způsoby. Třeba takové Ragů na italský způsob je vynikající.

  2. Sušená zelenina
    Ze všech způsobů konzervace zeleniny je nejvýhodnější na dlouhé skladování. Není nutné zabírat místo v mrazáku, ani kontrolovat čerstvost. Skvělá je možnost přesného dávkování, kdy stačí odsypat jen tolik zeleniny, kolik je potřeba. Pak stačí jen namočit a uvařit si třeba Kuřecí směs se zeleninou.

  3. Masový či zeleninový vývar
    Vývary jsou doslova zázrak pro naše zdraví. Jsou plné chuti, kolagenu, vitamínů a minerálů. Jen v tekutém stavu moc dlouho nevydrží. Začněte používat sušené vývary. Jsou mnohem kvalitnější, než byste možná čekali, a hodí se vlastně do každého jídla. Nejen třeba na klasickou Italskou rajčatovou polévku.

  4. Sušené polotovary a hotová jídla
    V časové nouzi se hodí mít doma již hotové jídlo, či polotovary, které velmi rychle připravíte. Směs na bramboráky nebo knedlíky v prášku jsou oblíbenou klasikou, která vám umí hodně usnadnit život. V situaci, kdy třeba nejsou brambory Céčka v obchodech, uděláte z polotovaru vynikající hedvábnou bramborovou kaši, nebo oblíbený bramborák během chvilky.

  5. Ořechy
    Jsou vynikajícím zdrojem energie díky zdravým tukům, které obsahují. Navíc chutnají většinou všem, včetně dětí. Dejte samozřejmě pozor na alergické reakce.

  6. Mouka
    Když selže vše, z mouky upečete cokoli, co by v obchodech mohlo chybět. Jak sladké pečivo, tak slané. Bábovky, koláče, nebo rohlíky či chleba nemají oproti mouce dlouhou trvanlivost. Zčásti proto, že v domácích podmínkách nepoužíváte konzervanty, ale hlavně proto, že je většinou sníte velmi rychle.

  7. Rýže
    Také rýže vám ve spíži vydrží velmi dlouho. Není to sice historicky tradiční tuzemská potravina, ale dobře se v našich končinách prosadila a my si ji oblíbili.

 

Uzení
trvanlive_potraviny-uzeni

Jde pravděpodobně opravdu o nejstarší způsob konzervace potravin a prodloužení jejich životnosti. Správné uzení probíhá za pomoci horkého, teplého, či studeného kouře z pomalého hoření aromatických dřevin. Výborné je dřevo z ovocných stromů. Dřevo není zapotřebí sušit. Naopak – pokud obsahuje nějakou vodu, sice nehoří tak dobře, ale zato vyprodukuje více kouře, což je přesně to, co chceme.

Kdo má rád maso, uzenému se jistě nevyhýbá. Nezaměnitelné aroma a kouřová chuť je pro mnohé neodolatelným lákadlem, kterému rádi podlehneme.

Při uzení se snažíme snížit podíl vody v mase. Začíná se většinou nižšími teplotami, abychom maso takzvaně předsušili, ale zároveň, abychom jej nezačali tepelně upravovat. Tato fáze zabere tak 1 hodinu.

Na další hodinu se zvýší teplota tak, aby se maso již tepelně upravovalo. Maso se vlastně peče, křehne, ztrácí svou syrovou chuť a začíná se oddělovat od kostí.

Třetí fáze opět potřebuje menší teplotu a více kouře. Pomocí kouře dodáme specifickou chuť a kouřovou barvu. Klidně opět hodinu, ale minimálně půl hodiny.

To pravé uzené se ale může připravovat i dny. Čím pomalejší a delší postup zvolíte, tím lepších výsledků pak docílíte.

 

Solení

Další způsob, jak zbavit potraviny (zejména maso) nadbytečné vody a prodloužit jeho trvanlivost je prosolení. Stačí obyčejný chlorid sodný, čili kuchyňská sůl. Ale nemusíte se omezovat a klidně použijte nějakou kvalitnější, pokud si chcete vyzkoušet tento způsob konzervace.

Postup je jednoduchý – zasypat maso hromadou soli. Ovšem i zde jsou dnes postupy poněkud sofistikovanější. Tak za prvé – je dobré nakrájet maso na menší kousky či proužky, aby sůl snadno pronikla do hloubky masa. A za druhé – samotná sůl je nuda. Můžete použít různé koření jako celé koření, koriandr, hřebíček, pepř, chilli papričky – prostě podle vlastní chuti.

Solit syrové maso je tak trochu risk. Když se to nepovede, stejně se zkazí. Při výrobě soleného masa se tedy často setkáme s naloženým a prosoleným masem, nebo se maso v nálevu i povaří.

 

Mraženítrvanlive_potraviny-mrazeni

Tento způsob uchovávání potravin je asi nejjednodušší – prostě necháme potraviny zmrznout. V našich podnebních podmínkách je to ale velmi sezónní a nejistý způsob. Například při letošní zimě jsme skoro neviděli ani zamrzlý rybník.

Nicméně mražení potravin je osvědčený způsob prodloužení jejich trvanlivosti a do mrazáku dáváme skoro vše – maso, zeleninu, koření a bylinky, dokonce pečivo nebo kávu.

Kvalita potravin neodborným mražením trochu trpí, ale výhody trvanlivosti potravin převažují nad nevýhodami.