Netřeba si nic nalhávat, tradiční Vánoce rozhodně nejsou dietní. Ochutnávání cukroví je příjemnou povinností, která vás čeká doma i na návštěvě. Správný štědrovečerní stůl se neobejde bez čerstvé vánočky. A co by to bylo za Vánoce, kdyby domem stále nevoněly medové perníčky.
Kromě příjemné vánoční nálady vám však takové mlsání může přivodit trávicí potíže. Jak si letos užít vánoční sladkosti o trochu zdravěji?
Výhody špaldové mouky
Začít můžete například pečením ze špaldové mouky. A jaký je rozdíl mezi ní a klasickou bílou moukou? Zatímco u bílé nenajdete žádné výživové hodnoty, špaldová mouka je plná vitamínů, minerálů a vlákniny. Celozrnná špaldová mouka je navíc obohacená o klíčky a otruby.
Výhodou špaldy je také to, že je natolik odolná proti škůdcům, až ji není nutné hnojit. Nenajdete v ní proto chemikálie jako u jiných mouk. Výborná je také její stravitelnost.
Výživové hodnoty špaldové mouky ve 100 g
- sacharidy: 65 g (z toho 1,3 g cukrů)
- bílkoviny: 13 g
- tuky: 1,8 g (z toho 0,2 g nasycených mastných kyselin)
- sůl: 0 g
- vláknina: 8,2 g
- minerální látky: železo, fosfor, vápník, hořčík, draslík, zinek, selen, mangan, měď, sodík
- vitamíny: A, E, vitamíny B a kyselina listová
Zdravotní benefity
Bohaté výživové hodnoty špaldové mouky mají samozřejmě pozitivní účinky také na váš organismus. Minerály a vitamíny, které špalda obsahuje, podporují váš imunitní systém, zlepšují trávení, a dokonce pomáhají předcházet migrénám.
Špaldová mouka je také vhodnou alternativu pro lidi trpící kolísáním krevního tlaku nebo s vysokým cholesterolem. Díky pomalým sacharidům, které špalda obsahuje, se cukry ze špaldy vstřebávají postupně, a nezpůsobují tak výkyvy krevního cukru. Mouka je proto vhodná také pro diabetiky a lidi, kteří se snaží redukovat váhu.
Vánoční recepty
A co si ze špaldové mouky o Vánocích upéct? Připravili jsme pro vás několik vánočních receptů.
Špaldové vanilkové rohlíčky
- 100 g másla
- 150 g celozrnné špaldové mouky
- 50 g lískových oříšků
- 20 g třtinového cukru
- 1 vanilkový cukr
- 1 žloutek
- špetka soli
- cukr moučka nebo mandlová mouka na obalení
Lískové oříšky opečte v troubě na 200 °C cca 3 až 5 minut, až se příjemně rozvoní. Jakmile vychladnou, namelte je na jemno. Smíchejte změklé máslo, mouku, cukr, špetku soli, vanilkový cukr, žloutek a oříšky. Až vám bude těsto hezky držet pohromadě, ještě jej v ruce prohněťte a několikrát s ním silněji hoďte na vál. Poté těsto zabalte do potravinové fólie a dejte alespoň na hodinu a půl do lednice. Nakonec tvarujte rohlíčky a pečte na 150 °C.
Špaldové linecké sušenky
- 165 g másla
- 250 g hladké špaldové mouky
- 90 g třtinového moučkového cukru
- 2 žloutky
- semínka z ½ vanilkového lusku
- špetka soli
Změklé máslo vyšlehejte s cukrem do pěny, poté zašlehejte žloutky a vanilku. Zapracujte mouku a sůl. Zabalte hotové těsto do potravinové fólie a nechte přes noc v lednici. Na druhý den vyválejte těsto na cca 3 mm a vykrajujte nejrůznější tvary. Pečte na 180 °C cca 5 až 8 minut.
Špaldová vánočka
- 100 g másla
- 500 g hladké špaldové mouky
- 150 g třtinového cukru
- 250 ml mléka
- 1 vejce a 1 žloutek
- 1 sušené droždí
- mandle na posypání
- špetka soli
Do mísy nasypte všechny suché ingredience kromě droždí, uprostřed vytvořte důlek a do něj vlijte vlažné mléko. Do mléka vysypte droždí a nechte 10 minut odstát. Přidejte zbylé suroviny a vypracujte hladké těsto, které nechte 2 hodiny na teplém místě kynout. Vykynuté těsto pleťte ze tří, šesti nebo osmi dílů, jak jste zvyklí. Nakonec posypte madlemi a pečte 10 minut na 170 °C a poté cca 35 minut na 150 °C.